«Липучка» чи «шипи»: на яких зимових шинах краще зупинити вибір
1. Фрикційні шини
Фрикційні зимові шини або просто «липучки» серед автомобілістів – це звичайні зимові нешиповані шини. Назва гуми походить від англійського слова “friction”, яке перекладається як “тертя”. Крім очевидної відсутності шипів, для фрикційних шин властиве використання м’якої гуми, більша глибина протектора, більша кількість ламелів для забезпечення стабільної «плями» контакту. Іноді до складу фрикційної гуми додають дрібні тверді частинки.
Плюси: Шина показує непогані результати як на сухому, так і мокрому асфальті. Фракційні шини вважаються безшумними. Ламелі не псують дорожнього покриття. Такі шини дозволені в усіх країнах Європи.
Мінуси: нікудишні характеристики при русі заледенілою трасою.
2. Шиповані шини.
Шиповані шини є повною протилежністю фрикційних шин. Загалом назва таких шин говорить сама за себе. Головна особливість – наявність шипів, покликаних підвищити зчеплення із проблемним слизьким покриттям. З інших особливостей можна виділити менше ламелей, меншу глибину протектора. Також у шипованих шинах завжди використовується жорстка гума.
Плюси: забезпечують хороше зчеплення з заледенілою трасою, краще поводяться на снігу, краща керованість та менший гальмівний шлях.
Мінуси: втрачають більшість позитивних якостей на мокрій дорозі, підвищена шумність коліс, шкодять асфальтовому покриттю, трохи збільшують витрату пального, заборонені в деяких країнах, необхідність наносити на автомобіль знак «Ш».
3. То які покришки краще взяти?
Виходячи з плюсів і мінусів різних шин, неважко здогадатися, що підбирати покришки слід залежно від завдань, які стоять перед транспортним засобом. На «голому» асфальті «липучки» або фрикційні шини в цілому показують себе краще. Тому на них варто зупинитися тим, хто більшу частину часу їздить містом, дорогами, на яких майже не зустрічається лід і сніг. Відповідно «шипи» настійно рекомендуються тим, хто їздить насамперед за містом і в сільській місцевості, дорогами на яких у зимовий період нерідко зустрічаються заледенілі ділянки.