AutoNews

Час “перевзуватися”: чи є штрафи за їзду на літній гумі в зимовий період

Українським законодавством не врегульовано питання про перевзуття машини на зимову гуму, проте водії мають усвідомлювати ризики їзди на літньому комплекті.

Літню гуму необхідно змінити в зимовий період тому, що вона стає менш стійкою за низької температури. Тому зчеплення з дорогою погіршується і машину може заносити. Тому така гума може луснути під час подорожі, що створить небезпечну ситуацію.

В осінній період є певний ризик через нестабільну погодну ситуацію. Зимові шини мають властивість зношуватися за дуже високої температури, якщо «перевзутися» занадто рано. Однак знос буде суттєвим за температури від 20 градусів, якої майже не буває в жовтні.

У підпункті 31.4.5 ПДР водіям радять ставити шини, що відповідають стану дорожнього полотна (дощ, сніг, іній, ожеледиця), однак точних термінів перевзуття автомобіля не вказано.

Оскільки точних термінів не прописано у законодавстві, то й відповідальності за несвоєчасну заміну гуми водії не несуть. В Україні на сьогоднішній день власники автомобілів можуть отримати штрафи за автошини за певних умов:

  • висота їх протектора менша за допустиму (1,6 мм для автомобіля до 3,5 тонни, 1 мм для транспортного засобу більше 3,5 тонни, 2 мм для автобусів, 0,8 мм для мотобайків).
  • якщо є порізи або інші механічні пошкодження на гумі (гулі, розшарування тощо).
  • розмір, індекс навантаження та тип автомобільних покришок не відповідає повній спорядженій масі транспортного засобу.
  • на одній осі встановлені колеса з різним типорозміром та конструкцією (радіальні та діагональні).
  • на окремих осях транспортного засобу використовуються шини з шипами та без.

Якщо водій встановив автошини, які не відповідають цим параметрам, на нього чекає штраф у розмірі 20-40 неоподатковуваних мінімумів доходів. У разі повторного правопорушення можливий адміністративний арешт до 10 діб або позбавлення прав на 3-6 місяців.